Üyelik Girişi
Hava Durumu
Anlık
Yarın
26° 24° 20°

 

Sponsor

Pınarbaşı Kuyumculuk (0242) 247 71 94 CEP : 0507 342 1684

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.60955.6320
Euro6.42716.4528
Pınarbaşı Kuyumculuk Etkinlikleri
Lavanta Davetiye

Selvinaz Gülcan'dan yemekler

 Köyümüz Akdeniz bölgesinde olduğu için hamur işi yemekleri çörek, börek, katmer az yapılmaktadır. Eskiden köyümüzün devam eden özgü yemek çeşitlerinden birkaç tanesi var ki bunlar olmadan köylünün karnı doymaz ne zaman yiyeceğini düşünürdü.

1- BÜKME

Çok yerlerde çeşitli şekillerde yapılan gözleme, katmer adıyla anılan bükmenin orijinali şudur;
Kuru soğan halka şeklinde incecik doğranır. Üzerine yayla keşi (çökelek) serpilir (taze çökelek olmaz) güzelce ovularak karıştırılır, başka hiçbir katkı karıştırılmaz. Hamur açılır üzerine yeteri kadar iç serilir yarın ay şeklinde kapatılarak saca atılır. İki tur döndükten sonra kömür üzerine indirilir, yeterince pişirildikten sonra yağlanır, saç üzerinde kızdırılır ve sıcak sıcak yenir. Çayla yenildiğinde daha lezzetli olur.

2- DARI AŞI

Eskiden demirbaş yemeklerdendi. Ana maddesi beyaz (küçük) darıdır. Evlerde bulgur değirmenlerinde darı çekilir tencere içindeki suya katılarak yeterince pişirilirdi. (pirinç pilavı kıvamına gelince indirilirdi) 
Köylümüzün yağı varsa kızartır, üzerine döker ve karıştırılarak hane halkı tarafından yenirdi. Yağ yoksa içine ayran dökülerek yenirdi.

3- EKŞİ TARHANA 

Köyümüzüde  yetişen yabani erik ( dağ eriği ) ile yapılan bir tarhana çeşididir.  dağlarda bulunan, bu yabani  erik ağaçlarının sayıları, günümüzde oldukça azalmıştır. Bu sebeple, bu yöreye özel '' Ekşi Tarhana '' yapımında da azalmalar görülmektedir. Hazırlanışı şöyledir; Yabani erikler, ağaçlardan toplanır. Yıkanır. Tencerede su kaynatılır. Toplanan yabani erikler ( dağ eriği ) kaynayan suya atılır ve yumuşayıncaya kadar kaynatılır. Soğumaya bırakılır. Ilınınca, büyük bir tencerenin üzerine kevgir koyulur. Tenceredeki erikler, kevgire boşaltılır. Tahta kaşık veya el ile ezilerek, kevgirden geçirilir. Erik püresi, kevgirin altındaki tencerede birikir. Kevgirin üzerinde kalan, erik kabukları ve çekirdekleri atılır. Erik püreli tencere, tekrar ateşe oturtulur. Kaynayınca, içine El değirmeninde çekilen buğday yarması, ilave edilir ve buğdaylar ( yarmalar ) yumuşayıncaya kadar kaynatılır. Yıkanıp, çekirdekleri çıkarıldıktan sonra ince doğranmış veya rendelenmiş domates ilave edilir. Tuz koyularak, bir taşım daha kaynatılır ve ateşten alınır. Ilınınca, masa üzerine yayılmış temiz beze veya tepsiye, kaşık kaşık koyulup dizilerek, güneşte arkalı önlü birkaç gün iyice kurutulur. Sonra bez torbalarda, evin en serin yerine asılarak, kışa saklanır. Hazırlanan Ekşi Tarhana, kışın pişirilirken içine, kemikli kuru et, börülce , pancar, 1-2 çorba kaşığı tahin, nohut, kuru fasulye, yağ v.b. malzemeler  ilave edilerek pişirilir. Sıcak servis yapılır. Yemesine içilmesine doyum olmaz bir çorba olur.

4- FİLİS AŞI

Bulgur pilavının içine zamanla toplanmış , kurutulmuş tefek yaprağı atılıp pişirilen, alasulu indirilerek yenilen pilav türüdür.


Yorumlar - Yorum Yaz


Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret5485503738
Saat

KARDEŞ KÖYLERİMİZ

Güzelsu

Çaltılıçukur

Taşlıca

Akseki

Zengile

ANTALYA DSİ SPOR VOLEYBOL

Site Yöneticileri :

Mustafa GÖKSOY 

Selim Çancı

 

Kaynaklar